Pelenka nélkül már újszülöttkortól

30. aug'18
Pelenka nélkül már újszülöttkortól

Babafelszerelés egyetlen pelenka nélkül? Jól hangzik, nemde? A pelenka nélküli kommunikációs módszer ezt lehetővé teszi. A következő sorok elárulják, hogyan lehet egy újszülött is szobatiszta.

A pelenka nélküli módszer hallatán sokak előtt a hippi mozgalom híveinek vagy az öko-édesanyáknak a képe jelenik meg. A következő sorokból kiderül, hogy ez egyáltalán nem így van. A pelenka nélküli kommunikációs módszert (röviden EC módszert) nem csak a szabad életstílus követői alkalmazzák, de azon édesanyák is, akik közvetlenebb kapcsolatot szeretnének kialakítani gyermekükkel. A megspórolt anyagiakról még nem is beszéltünk.

A módszer alapja a kommunikáció

A pelenka nélküli kommunikációs módszer megnevezésben a kommunikációs szó megjelenése nem véletlenszerű, mivel a módszer éppen ezen alapul. De hogyan kommunikáljunk egy újszülöttel? Jelek segítségével, azaz non-verbálisan. A pici baba már elejétől fogva képes különböző jelzések által kifejezni szükségletei, a figyelmes szülő pedig képes ezen jelzéseket értelmezni. Az édesanyák viszonylag gyorsan felismerik a sírás vagy különböző arckifejezések értelmét és tudják, mire vágyik a csecsemő vagy éppen mi a gondja. Azonos jelzésrendszeren alapszik a pelenka nélküli kommunikációs módszer is – a szülő felismeri, mikor kell a csöppségnek ürítenie és csak megtartja őt a vécécsésze, mosdókagyló, ázsiai bili vagy egyéb edény felett, hogy elvégezze a dolgát. A kommunikáció nem verbális szinten zajlik, a gyermek által kibocsátott jelzést a szülő azonnal értelmezi és eleged tesz gyermeke szükségletének.

Ilyen úton is mélyíthető a szülő-gyermek kapcsolat. A többi szükséglethez (éhség- hideg- melegérzet stb.) hasonlóan a szülő ez esetben is probléma nélkül teljesítheti a csecsemő igényét. Ezen módszer alkalmazása még inkább erősíti az anya-gyermek közötti köteléket és nem kétség, hogy ez minden édesanya vágya. Az EC-módszert tökéletesen megfogalmazta Ingrid Bauer, nevelési tanácsadó a Diaper free című könyvében:

Ázsiában, Afrikában és Dél-Amerikában a természetes csecsemőhigiénia a leggyakoribb szobatisztaságra nevelési módszer. Ha ezekben az országokban a pici lepisilja édesanyját (ami nagyon ritkán esik meg), a közösség tagjai csak elmosolyodnak.

Pelenka nélküli baba

Egy, két, há és kezdhetjük

Az EC-módszer angolul Elimination communication avagy természetes csecsemőhigiénia alkalmazását minél előbb szükséges elkezdeni. Ennél a módszernél nem várjuk meg, amíg a baba megtanul ülni vagy esetleg járni. A pelenka nélküli kommunikációs módszert már röviden a születés után, legkésőbb a baba három hónapos kora előtt érdemes elkezdeni. Az újszülött is képes jelezni szükségleteit és ha ezeket három hónapon át figyelmen kívül hagyja, a jelzések elmaradnak és az EC-módszer bevezetése sokkal nehezebb lesz. A szakemberek gyakran megkérdőjelezik a babák képességét visszatartani a vizeletet illetve székletet, de a módszert alkalmazó édesanyák ennek ellenkezőjét bizonyítják.

Az első lépés a sikerhez a baba szokásainak, jelzéseinek megfigyelése. Ezek lehetnek különböző viselkedésformák vagy arcikefejezések, sírás vagy az éppen végzett tevékenység, például szopás, félbehagyása. A jelzés felismerését követően vegye le a baba ruháját és a neki legtermészetesebb pózban, azaz úgy, ahogy a nagyobb gyermeket is tartaná ürítés közben – hatával magához támasztva és combjainál alátámasztva, tartsa őt a bili vagy más edény fölött. A szobatisztaságra nevelésnél ne csak a baba jelzéseire figyeljen, de hallgasson a belső hangjára is és vegye figyelembe a baba napirendjét. A bizonyosággal határos valószínűséggel a csecsemő ébredés után, pelenkacserénél vagy étkezés után is üríteni fog. Az ürítést mindig kisérje bátorító szavakkal. A módszer alkalmazása türelmet igényel, elsajátítása mind a mama, mind a baba oldaláról egy kis időbe telik.

Pelenka nélküli módszer

Pelenka mint biztosíték

A pelenka nélküli módszernél az édesanyák néha biztosítékkénet szintén használnak pelenkát elsősorban alvás, utazás során vagy vendégségben. Ez esetben a legjobb választás a hagyományos textilpelenka, amely nedvesen kellemetlen érzést kelt a gyermekben. A pelenka nélküli kommunikációs módszer nem a bilire való kényszerítést jelenti. A baba szükségleteinek alternatív kielégítése, amely természetesebb a pelenkázásnál. Előnyei közé sorolható a pelenkakiütés kiküszöbölése.

A pelenka nélküli módszer előnyei

  • Az EC-módszer hozzájárul a szülő-gyermek kapcsolat mélyítéséhez
  • A baba nyugodtabb, kevesebbet sír, csökken a csecsemőkori hasfájások és kólikák kialakulásának kockázata
  • Minimálizálja az egyszer használatos illetve nedves, piszkos pelenkák okozta pelenkakiütés és fertőzések kockázatát
  • A módszer alkalmazásakor használt ürítési póz természetes és biztonságos a baba számára és hozzájárul a könnyebb ürítéshez
  • Az EC-módszer gazdaságos és ökológikus – nem csak a környezethez, de a pénztárcájához is kíméletes
  • Megkönnyíti a bilire való áttálást, mivel a gyermek már tudja, mit vár el tőle a szülő

A pelenka nélküli módszer elsősorban a természetes csecsemőhigiéniáról és a gyermek szükségleteinek felismeréséről és betöltéséről szól. Ön is alkalmazza vagy alkalmazta ezt a módszert?

Szeretnél értesülni újdonságainkról?
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesítünk a szezonális kedvezményekről és termékeinkről.