Neveljen optimista gyermeket

20. szept'18
Neveljen optimista gyermeket

Tudta, hogy az optimista életfelfogású emberek tovább élnek mint a populáció nőnemű egyedei? Optimistának lenni nem csak hosszú életet jelent. Az optimista ember teste és lelke is egészségesebb. Ha követi a következő 6 tanácsot, gyermekéből is optimistát nevelhet.

A gyermekneveléshez nem adnak útmutatót, de a szülők általában megfogadják a szakemberek, tapasztaltabb családtagok vagy ismerősök tanácsait illetve követik belső hangjukat. Azok a gyerekek, akik a poharat félig teli nem pedig félig üresen látják, nagyobb önbizalommal rendelkeznek és sokkal könnyebben birkóznak meg az élet kihívásaival. Ön is kiegyensúlyozott és mosolygós gyermeket szeretne nevelni? Akkor olvasson tovább.

Ne panaszkodjon

Reggeli dugóban álnak és minden bizonnyal elkésnek az oviból vagy az iskolából. Hányszor hallatja ebben a helyzetben a „Már megint késni fogunk“ mondtatot? Más szituáció – szombat reggel átgondolja a napot - hagyományosan rengeteg házimunka van Ön előtt, vasárnap vendégeket várnak, jó lenne tehát sütni valami finomságot a gyerekek házifeladatáról még nem is beszéltünk. Időszűkében van, de gyermekei állandóan a közelében lábatlankodnak. Ön pedig modja és mondja. Akár tetszik, akár nem ez a negatív gondolatokra való öszpontosítás a pesszimistákat jellemzi.

A szülők viselkedési mintáit a gyerekek is átveszik. Próbálja ezért gondolatait pozitív irányba terelni és pozitívan fogalmazni. Ha például dugóba kerülnek, vegye ezt egy olyan helyzetnek, amely lehetőséget nyújt több időt tölteni gyermekeivel. Esténként alvás előtt beszélgesenek arról, mi történt a nap folyamán és tereljék a figyelmet az események jó oldalára.

Optimista gyermek nevelése

A kevesebb néha több

Ne osztjon ki gyermekeinek túl sok plusz feladatot, mivel a mindennapi teendők mellett végrehajtásuk irreális és egyáltalán nem effektív. Ha már munka, akkor egy, maximum kettő. Így elkerülhető a sikertelen teljesítés okozta csalódás. A kevesebb teendő nagyobb eséllyel teljesíthető és ez pozitív érzéssel és boldogsággal tölti el a gyerekeket.

Bízzon gyermekeiben, meghállálják. Ha azt szeretné, hogy részt vegyenek a házimunkában, gondolja át, ki mit fog csinálni. Egy kétéves gyerek képes elrakni játékait, háromévesen belerakja a szennyest a mosógépbe, ötévesen kiviszi a szemetet. Ne becsülje túl gyermekeit és korukhoz megfelelően terhelje és kezelje őket.

Ne erőltesse, de...

...néha tegye ki némi kockázatnak. A szülő természetesen szeretné megvédeni gyermekét a kudarctól, de a gyerekek sokkal jobban viselik a balsikert, mint a felnőttek. A gyermekfejlődés természetes része az új dolgok tesztelése, próbálgatása. Persze ha gyermeke nem akar a jégre álni vagy fél átmenni a folyó felett vezető hídon, ne erőltesse, mert egy életreszóló traumát okozhat neki. Idővel biztosan megérik arra, hogy ő maga vállalja be a kockázatot. A gyerekek viselkedése általában a szülők viselkedését és félelmeit tükrozi. Lazíttson tehát és biztassa gyermekét. Fejlesztje erősségeit és ezzel növelje önbizalmát.

Optimista gyermek

Kétszer mérj, egyszer vágj

A szavak ereje jelentős. Hatalmas sebeket hagyhatnak az ember lelkén. Ezzel a gyerekeknek is tisztában kell lenniük és felelősséget kell vállalniuk azért, amit mondanak. Hányszor volt tanúja annak, hogy gyermeke sírva vagy kellemetlen élménnyel érkezett haza az iskolából? Az időt nem lehet visszaforgatni, de fontos, hogy gyermekeink megtanuljanak megfontoltan cselekedni. Bármilyen incidens éri őket, magyarázza el nekik, hogy minden esetben higgadtan reagáljanak és jól gondolják végig, mit mondanak és hogyan. A helyesen kezelt szituációk szintén erősítik önbizalmukat.

Ne adja fel

Az iskolai kudarcok szintén elvehetik a gyerekek kedvét és motivációját. Ilyenkor ismét a szülő biztató szavaira van szükség. Magyarázza el, hogy nem csak ő, de sokan mások is hasonló szituációban vannak. Mindenki kezdte valahogy és csak idő kérdése, hogy utoléri a többieket akár sportról akár bizonyos tantárgyról van szó. Valja be, hogy Ön sem tökéletes és valaha nem igen barátkozott például a matematikával. Őszintén dicsérje gyermekét és legyen a támasza. A sikertelen próbálkozásokat is szerető öleléssel és beszélgetéssel jutalmazza.

Hogyan neveljen optimistát

Ne szépítse a valóságot

Új helyre költöztek és iskolát váltottak? Az első napok, hetek nehezebben telhetnek. Ne éltesse gyermekében a hamis reményeket és ne győzködje arról, hogy itt is ugyanolyan barátokra lel, mint a régi iskolában. Minél több reményt önt bele, annál nagyobb csalódásnak teheti ki. Az optimizmus ugyanis nem azt jelenti, hogy rózsaszínben látjuk a világot, sokkal inkább egy reális életfelfogásról van szó, amikor a negatív helyzetekből nem csinálunk drámát, belátjuk az esetleges hibáinkat, de újra nekivágunk és megpróbáljuk a szituáció jó oldalát látni.

Készítse fel gyermekét a reális világra, ahol nem minden fenékig tejfel. A világ tele van kihívásokkal. Mutasson példát. Ha Ön is helyesen kezeli a mindennapi problémákat, gyermekeire is nagy valószínűséggel pozitív élményekkel teli csodálatos élet vár.

Szeretnél értesülni újdonságainkról?
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesítünk a szezonális kedvezményekről és termékeinkről.