Ön is észrevette a királyi család fotójain a világos barna egyenruhát viselő, háttérben álló hölgyet? Nem más ő, mint Charlotte hercegnő és György és Louis hercegek dajkája. Lessünk be a királyi dadus életébe, akit Vilmos és Katalin gyermekei egyenesen imádnak!
Maria Teresa Turrion Borrallo – így szól a királyi dajka teljes neve, 2014-től segíti a háromszoros szülőket gyermekei nevelésében. A királyi család akkor fogadta fel, amikor György herceg nyolc hónapos baba volt. Amíg akkor csak egy trónörökösről kellet gondoskodnia, most három gyermekre ügyel, ám úgy tűnik, ura a helyzetnek. De hogyan lehet valakiből királyi nevelőnő?
Egyetemet végzett
A Spanyolországból származó, hamarosan 50-éves dajka nem holmi hagyományos babysitter. Maria Teresa Turrion Borrallo a Bath városi Norland College-ben végzett. A 125 éves hagyománnyal rendelkező iskola a leendő nevelőnők tanítására specializálódik. Hallgatóit a legnevesebb brit családok fogadják fel. A tanulmányok során a jövőbeni dajkák nem csak a csecsemő- és gyermekgondozást tanulják, de megtanulnak főzni, varrni, elsősegéjt nyújtani, elsajátítanak néhány önvédelmi technikát, sőt megtanulnak autót vezetni nem éppen ideális körülmények között.
Csak érdekességként mondjuk, hogy e neves iskolán az éves tandíj kb. 15 000 font, a teljes tanulmány alatt, azaz a három éven át viselt egyenruha ára kb. 1000 font. A Norland College képzőiskolában végzett főállású dadák éves fizetése 26 ezer fonttól 79-ezer fontig mozog attól függően, az ország melyik részében lesz alkalmazva.
Szigorú, de szerető
Maria Teresa egy ideális dadus. Bizonyos források szerint Györgyöt, Charlotte-t és Louis-t őszintén szereti, kedvesen és gyengéden viseli gondjukat, de mindemellet szigorú. Feladata a lehető leghétköznapibb módon nevelni a királyi csemetéket. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a kis hercegeknek és hercegnőnek ugyan meg kell tanítania a királyi protokollt és a nyilvánosságon való viselkedés szabályait, de a kötelezettségeik mellett teljesen hétköznapi gyerekéletet élhetnek. A királyi dajkától elvárják, hogy megtanítja a gyerekeket helyesen használni az evőeszközöket, de ha kell, gond nélkül bringázik velük egyet a parkban vagy labdázik a kertben.
Ami viszont tilos minden Norland College-t végzett dajka számára az a testi fenyítés (mint például ráütni a gyermek popsijára), amit ugyan sok családban elfogadnak, de a szakemberek szerint ez nem a fegyelmezés legszerencsésebb módja. A brit dajkaképző iskola ezt a nevelési eszközt egyenesen tiltja és helyette inkább a beszélgetést javasolja.
A királyi dajka nevelési tanácsokkal is elláthatja a szülőket amikor erre szükség van. Tehát nem csak ügyeletet végez a szülők távollétében, de beleszólása van a királyi gyermekek nevelésébe is.
Tekintély és elismerés
Nem csak hazánkban, de a világ más országaiban is a nevelőnők munkája alábecsült és szinte sehol sem tölt be egy dadus olyan fontos pozíciót mint az Egyesült Királyságban. E szakma jelentőségét és tekintélyét a sok éves tapasztalattal rendelkező Norland College is megalapozza. Csak nehezen találnánk hasonló jellegű intézményt például az Egyesült Államokban. A babysitterek, bejárónők és dadusok szerepét az országok nagy részében diákok vagy nyugdíjas nők töltik be egy kis plusz kereseti lehetőség céljával. Ezzel szemben a királyi dajka (illetve más, Nagy Britanniában dolgozó dajkák) posztja nagyra becsült és elismert, sőt az egyik legtekintélyesebb pozíciónak számít.
A királyi dajka élete sokak számára a mesés Mary Poppins életére hasonlít, de hogy valójában olyan-e, ez talán sosem derül ki. A királyi nevelőnők ugyanis munkábalépés előtt titoktartási megállapodást írnak alá, így az 1950-ben történt eset valószínűleg már nem ismétlődik meg. Akkor jelent meg ugyanis Marion Crawford, királyi nevelőnő könyve, amelyben leírta a Buckingham palotában töltött életét, ahol Erzsébet (ma II. Erzsébet királyné) és Margit hercegnőkről gondoskodott. A könyv nagy botrányt kevert és az Erzsébet királyné és Marion Crawford közötti bizalmas kapcsolat végéhez vezetett.
Ön mit gondol? Van mit irigyelni a királyi dajka életén?