A szoptatás a világ legtermészetesebb dolga, mégis sokan vitatják. Hol és mikor szoptasson az édesanya? Meddig szoptasson? Szoptasson a nyilvánosságon vagy inkább húzódjon félre? A szoptatással kapcsolatban rengeteg kérdés merül fel, de amire már most tudjuk a választ az az, hogy a szoptatás pozitív hatással van a baba és a mama egészségére és lehet hogy éppen ezért is egyre népszerűbb.
A szoptatás egyik előnye, hogy elősegíti az anya és a gyermek közötti kötődés kialakulását. Az anyatej a legmegfelelőbb táplálék a csecsemő számára. Pozitív hatása nem csak a baba, de a szoptató anya egészségén is tükröződik. A statisztikák szerint a szoptató anyák és ezzel a szoptatott babák száma is folyamatosan nő.
Meddig szoptassak?
A nyilvános adatok szerint az áltagos szoptatási időszak hat hónap, annak ellenére, hogy nem egy szakorvos a fél évnél tovább tartó szoptatást támogatja. Sem a szoptatás optimális hossza, sem a felső határa nincs megszabva. Sok esetben a kismamák különböző okok miatt nem képesek betartani a minimális hat hónapot sem. E mögött a fájdalmas szoptatás, tejapadás vagy az emlőgyulladás állhat.
Néha a baba maga utásítja el az emlőt, ezt az időszakot tejleszívással és cumisüvegből való etetéssel vészelheti át. Kutatások kimutatták, hogy a fél évnél rövidebb szoptatási időszak negatív értelemben befolyásolja a csecsemő testi és lelki fejlődését. Az anyatej egyedi összetétele tökéletesen követi a baba igényeit, hozzájárul az egészséges fejlődéséhez és erősíti immunrendszerét. Felbecsülhetetlen értékkel bír az anya-gyermek közötti kapcsolat kialakulása.
A szoptatás preventív hatása
Nem csak a baba élvezheti a szoptatás előnyeit, de a szoptató édesanya is. Tudta pédául, hogy a hosszantartó szoptatás szerepet játszik az emlőrák megelőzésében? A hosszantartó szoptatás alatt minimum 12 hónapon át tartó szoptatást értünk. Minél tovább szoptat, annál inkább csökken az emlőrák keletkezésének a kockázata. Egy év szoptatás akár 4,3%-kal csökkenti a rák kialakulásának a veszélyét. Érdekességnek számít, hogy a fejlett országokban, így Magyarországon is, a nők sokkal gyakrabban szenvednek emlőrákban, ennek egyik oka lehet a szoptatás korai abbahagyása. A fejlődő országokban, ahol a nők sokáig szoptatnak, az emlőrák szinte ismeretlen.
Mítoszok ledöntése
A szoptatáshoz sok mítosz is társul, amelyek az újdonsült édesanyáknál félelemérzetet kelthetnek. A mai tájékoztatott társadalomban is az a tévhit járja, hogy a nagyon sokáig szoptatott baba hajlamosabb a túlsúlyosságra. Ennek viszont az ellenkezője igaz. A tápszerek korai bevezetésével nő a későbbiekben kialakult túlsúlyosság veszélye. A szoptatott baba csak annyi anyatejet vesz magához, amennyire éppen szüksége van.
A másik elterjedt tévhit, hogy a tejelválasztás serkentése érdekében a szoptató anyának tejet kell innia. Pedig a tehéntej gyakran emésztési zavarokat és kólikát okoz a szoptatott babánál. A tejtermeléshez szükséges valamennyi tápanyagot az anya elegendő zöldséggel, gyümölccsel, fehérjével és gabonafélével pótolhatja. Az ember az egyedüli emlős, amely a szoptatási időszak után is tejet fogyaszt. Ha mégsem képes meglenni tej nélkül, válassza inkább a savanyított tejtermékeket, amelyek kíméletesebbek a csecsemők bélrendszeréhez is.
Tippek az egyszerűbb szoptatásért
Nem minden édesanya sajátítja el a szoptatás alapjait egy nap alatt. Van akinek több időre van szüksége ahhoz, hogy megtanulja a megfelelő technikát. Összegyűjtöttünk néhány tippet, melyek segítségével a szoptatás gyerekjáték lesz.
- Ha ez lehetséges, mindjárt a szülés utáni első órában szoptassa meg gyermekét.
- Ha nem találja a megfelelő szoptatási pozíciót, mert szinte minden testhelyzetben valami nyom és fáj, használjon szoptatós párnát.
- A szoptatás hosszát alakítsa a gyermek szükségleteihez.
- Nem minden csecsemő hajlandó a szoptatás során együttműködni. Ilyenkor a babát gyakrabban szoptassa éjjel, amikor hajlamosabb együttműködni.
- Alakítsa ki a szoptatáshoz megfelelő környezetet, ahol csak Ön és a baba van jelen. A meghitt hangulathoz egy kis relaxációs zene, enyhe fény vagy egy kényelmes karosszék is hozzájárul.
- Bízzon önmagában és képességeiben. A stressz nem kedvez a szoptatásnak, hiszen a baba is megérzi édesanyja lelkiállapotát és átveszi nyugtalanságát.
Ha szoptat vagy elhatározta, hogy szoptatni fog, felejtse el a szoptatást övező mítoszokat. Vegye figyelembe a csecsemő igényeit és bízzon önmagában.